Konyhaasztal a törzsasztalon - nem csak receptekkel

Kategória: 'Egyéb témák archívuma', témanyitó: nemzsu, témanyitás ideje: 2.10.20.

Kedves Fórum-Olvasónk!

Abban az esetben, ha aktívan részt szeretnél venni a fórum életében és szeretnél kérdezni a játékkal kapcsolatban, vagy beszélgetni szeretnél játékostársaiddal, be kell jelentkezz a játékba, majd onnan a fórumba. Ha még nincs felhasználói fiókod a játékban, akkor készítened kell egy új regisztrációt. „A játékhoz“
Téma állapota:
Nem lehet további válaszokat küldeni.
  1. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    A szója kivételével éppen jó. :)
     
    fénylő., szöszi50 és genka53 kedveli ezt.
  2. MamaMeseKertje

    MamaMeseKertje Fórum veteránja

    Hurrá! Én is idekeveredtem. Az utóbbi időben nagyon kevés időm van bármire!!!
    Sajnos, a porckopás a lábamban egyre fájdalmasabb, az egyetlen, amit tehetek, ha szépen komótosan, de következetesen lefogyok. Ehhez azonban nem kell nélkülöznöm, persze vannak dolgok, amiket ki kell zárnom az életemből. A régi mondás szerint nem azért élünk, hogy együnk, hanem azért eszünk, hogy éljünk. Mégsem kell a kulináris élvezeteket a múlt élményei közé sorolni.
    A másik fontos tényező, hogy elég régóta készítek egyszemélyes ételeket, így nem zavar, ha valamiből csak egy falatka kell. A megfelelő edények is megvannak hozzá. (Azért még tudok ám egy hadseregre is főzni. Az unokáim gondoskodnak róla!!!) :music:

    Az első lépés a megfelelő adagolás. Bármilyen húst úgy vásárolog, hogy kb. 100 grammos szeleteket, kockákat lefagyasztok, és/vagy nagyobb adagban elkészítek nagyon minimális zsiradékkal készült apróra vágott húsból pörköltet, amit szintén 100 grammos adagokban lefagyasztok.

    Az egyik kedvencem a következő:
    Pirított káposztás tészta egy kis hússal:
    (A recept eredetijét Széll Tamás mesterszakács műalkotásaiból szemezgettem ki.)

    A káposzta kalóriaértéke nagyon kicsi, azért többet is fogyaszthatunk belőle.

    Kicsi kockákra vágott húst (100 gramm kedvünkre való fajta) nagyon kevés olajon vagy kókuszzsíron (tapadásmentes serpenyőben) elkezdjük pirítani. A káposztát (kb. 200-300 gramm - vagy több) vékonyan felszeleteljük, és apránként a húshoz adagoljuk. A következő adag káposztát csak akkor tesszük bele, ha az előzőnek már elforrt a leve, és pirult egy kicsit. (Nem szabad egyszerre az egészet beletenni, mert akkor pironkodás helyett párolódni fog. Úgy is jó, csak egészen más.) Az íze miatt szoktam beleaprítani egyetlen leheletvékony feketeerdei sonka szeletet, kell hozzá 1 babérlevelet, kicsi (vagy részemről sok) őröltborsot, őrölt (vagy részemről egész) köménymag, zúzott fokhagyma. Amikor már gyönyörű, világosbarna színe van, érdemes egyetlen csipetnyi cukorral megszórni, hogy karamellizálódjon. És csak most sózom, hiszen ha előbb sóznám, levet eresztene!!! Csak ezután teszem bele a fél fej apróra vágott hagymát, tovább pirítom, majd öntök hozzá egy kis vizet, és készre párolom. A végén a káposzta miatt érdemes egy kiskanálnyi ecetet önteni rá.
    Tudom, nagyon részletesen írom, de aki főzni szokott, az pontosan tudja, hogy szinte minden ízhatás a részleteken múlik! ;)

    Még nincs vége! :D A Lidl-ben lehet kapni a Combino nevű durumtésztát. Kifőzök 8-10 szem (nem elírás) penne tésztát, amit a kész raguba öntök. Összekeverem, tűzálló tálba öntöm, a tetejére egy kicsi tejföl és egy kevéske sajt. Én úgy szoktam, hogy egy kis szeletelt sajtdarabkát felszabdalok, így apró sajt-holdacskák keletkeznek az étel tetején. 180 fokon pirosra sütöm.

    Szoktam úgy is, hogy nem teszek bele tésztát, hanem cannelloni tésztát töltök meg a raguval, és így kerül a sütőbe. Ez is egy másik ízhatás!!!
    Na, most aztán éhes lettem, de nagyon. A mai ebébem hasábokra vágott sárgarépa, fehérrépa, zeller, kevés fűszeres olajba megforgatva, egy rozmarin ággal együtt ropogósra sütve úgy, hogy a tepsibe szórok mellé héjában hagyott fokhagyma gerezdeket. (A fokhagyma krémes, zamatos ínyencség, és nem lesz tőle fokhagyma szagú a leheletünk.) Szoktam hozzá mártogatóst is készíteni (pl. sós, fokhagymás, joghurtost vagy kecskesajtos, joghurtost, stb.), de húsimádóknak lehet egy szeletke natúr csirkemellet is sütni mellé.

    Köszönöm a türelmeteket! Ez már-már Pharmer-méretű hsz lett!!! :D:oops::music:
     
  3. BackOffice

    BackOffice Fórum elő legendája

    Sziasztok!
    Bocsánat, hogy magamat idézem, de az említett sós nasit nem sokkal az írásom után megcsináltam.

    Kész leveles tésztából kicsi négyzeteket vágtam. Így láttam gazdaságosnak, mert ha köröket szaggatok, túl sok a kárba menő "hulladék". Leveles tésztának nem tesz jót az "újragyúrás".:)
    A négyzeteket megsütöttem. Nem kentem meg előtte semmivel. Így is jó lett.
    Kikevertem 2 tubus natúr kempingsajtot egy dobozni szalámis kockasajttal. Kicsit megborsoztam, de mást nem tettem bele.
    Két tésztakorongocskát összeragasztottam ezzel a krémmel úgy, hogy kicsit "kilógjon" belőle. Reszelt trapista sajtba forgattam, hogy a kilógó krém jól összeszedje ezt a sajtot.
    Márti mama! Mimi néni! Ági anyu! Ismeritek a fiamat. Gondolom egyikőtök sem lepődik meg, hogy mire végeztem a ragasztgatásokkal, sajtos hempergetésekkel, mindig üres tányérra tettem az új darabokat. Nem tudtam olyan gyorsan csinálni, ahogy fogyott.
    A sajtos krém jó sok lett. Jutott a hétfői sulis szendvicsbe is sok saláta és paprika mellé.

    Az említett nagy étvágyú kiskamasszal vasárnap délelőtt elsétáltunk hozzávalót venni egy újságból kinézett joghurtos, narancsos desszerthez. Útközben újraterveztük a desszertet, így lett narancsos tiramisu.
    Ha érdekel valakit, leírom ide a receptet valamikor.
     
  4. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    Sziasztok!
    Márti, Zsuzsa, nem szabad este 9 után idejönnöm (pedig mostanában csak ilyenkor tudok), mert ez fantasztikus jó ötlet mindkettő.
    Az a sült káposzta ingerlő, csak el ne felejtsem.... :) A sajtosat is köszi. Pont olyan lehet a látvány, mint amilyet az Egri csillagokban készített Gergő. :D:D
     
    -ágianyu33-, fénylő., szöszi50 és 3 más kedveli ezt.
  5. mazsok

    mazsok Fórum admirálisa

    Szia szép estét!
    Nekem ez is tetszik amit irtál...egyszerűbb mint amit irtam....legalábbis nekem.Mert a rolóhoz kevés a formám....kellett volna vennem,de nekem drága volt ahol láttam,szóval marad ez:)
    Szóval engem érdekel a tiramisu narancsos változata...légysziiii ird le:inlove:
    Csináltam már banánosat....nagy sikere volt,sőőőt epreset is készitettem annak még nagyobb,de az igazi a kávésnak van mindig.Ennek ellenére nem adom fel mert finom nagyon mindegyik.Leirom nektek az epreset ha valaki nem ismerné
    Epres tiramisu
    Nem szoktam az egészet mascarponéből késziteni felesbe natur sajtkrémet használok.Kikeverem 3-4 vaniliáscukorral és annyi cukorral ahogy az izlésünknek megfelel. 2 tojás sárgáját is belekeverem és a felvert habbot is ovatosan a mascarponés krémhez forgatom.Készitek kicsit édesebb eperszörpit is egy tálkába és odakészitem ,plusz az epret.
    Rétegezem a jénaiban,belemártogatom a babapiskótát a szörpibe rá egy adag krém és arra eper....én nem szoktam vele sporolni nyáron.A rétegezés függhet a tál méretéttől,a krém mennyiségétől....de elrontani nyugodjatok meg nem lehet:inlove:
    Tetejére a krém kerüljön amire és egy jó adag tejszinhabot szoktam simitani majd kb maréknyi epret felteszek főni kevéske cukorral és ha besürösödött akkor összeturmixolom....kihütött állapotában rácsorgattom össze vissza a tejszinhabra.
    Most 2-3 napja kaptam érett mangókat....piszkálja a fantáziám mi legyen vele...lehet tiramisu áldozata lesz:p
     
    fénylő., -W-595-, szöszi50 és 3 más kedveli ezt.
  6. Fuhur

    Fuhur Fórumgróf

    Mézes puszedli

    Hozzávalók

    600 g liszt; 2 tk szódabikarbóna; 150 g porcukor; 255 g méz; 50 g teavaj; 120 g tejföl + 20 ml tej; 3 sárgája + 1 egész tojás; 1 csipet só
    Fűszerek: mézeskalács, leheletnyi kakaópor, fahéj, szerecsendió, leheletnyi kardamom

    Elkészítés

    A mézet a vajjal a tejföllel és a tejjel meg kell olvasztani, majd hozzá kell adni a kimért, lisztben elkevert fűszerekhez, porcukorhoz, sóhoz és szódabikarbónához. Hozzá kell adni a három tojássárgáját is, majd jól össze kell keverni. (Nyúlós, ragacsos massza lesz.) Hűtőbe tesszük, majd amikor kihült (kb fél óra), lisztezett tenyérrel kis golyókat formázunk és sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk. A felvert egész tojással meg kell kenni. Sütés 160-170 fokon 12-13 perc
     
  7. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    Nagyon jónak néz ki, és lehet falatkázni. (Mentve. ;))
     
  8. fénylő.

    fénylő. Kivételes tehetség

    Bocsika,hogy ide írok. Én úgy tanultam édesanyámtól,hogy az almás tetejét 1 tojássárgába kevert 1 kávéskanál tejföllel keverjem össze,és azzal kenjem le.
    Nagyon szép fényes,és puha omlós lesz tőle :)
     
    szöszi50, Kuzdern és bary5278 kedveli ezt.
  9. zsani_apja

    zsani_apja Fórum elő legendája

    Sziasztok!
    Mai menüm: gordon gombával. :D
    [​IMG]
     
    BackOffice, Ribiszke, fénylő. és 4 más kedveli ezt.
  10. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    Sziasztok!+
    Jöttem, hogy megosszam veletek B.Marcsi egy receptjét, most találtam rá. Ha már hozta valaki, töröld Beko nyugodtan. ;)
    Diétás langalló
    40 dkg karfiol, csak a rózsa
    3 db tojás
    5 dkg zsírszegény reszelt sajt
    Bazsalikom
    Só, bors
    Kolbász
    Sajt
    Tejföl
    Rukkola vagy madársaláta
    Elkészítés:
    Az alaposan megmosott karfiolvirágokat, almareszelőn lereszeljük. (A durvább szárait én most félretettem egy zöldségleveshez.) Össze lehet darálni aprítógéppel is, de még darabos maradjon, ne legyen nagyon pépes!
    Terítsük bele az aprítékot egy sütőpapírral bélelt tepsibe, és 130 fokos sütőben kicsit szárítsuk meg. Ez kb. 15 perc. Amíg szárítjuk a reszelt karfiolt, addig válasszuk szét a tojásokat, a fehérjét verjük kemény habbá, majd adjuk hozzá a három sárgáját is, és jól keverjük össze. Miután a karfiol langyosra hült, óvatosan beleforgatjuk a tojáshabba, majd jöhetnek a fűszerek és a reszelt sajt is. Végül egy vékonyan kiolajozott tűzálló edénybe terítjük a masszát és 180 fokra előmelegített sütőben rózsaszínűre sütjük. Ez kb. 15-20 percet vesz igénybe.
    Amikor már úgy látjuk, hogy majdnem elkészült, akkor pakoljunk a tetejére vékony kolbászkarikákat és sajtokat, de akár kék-sajtot és sonkát is használhatunk. Amikor a feltét is megpirult, akkor tálaljuk light tejföllel, vagy rukkolával, esetleg madársalátával, ahogyan én tettem most.
    Óriási élmény, hogy olyan ember is jóízűen ette, aki utálja a karfiolt...vagyis, utálta eddig! Mert most észre sem vette, hogy azt eszi...

    Mióta felfedeztem a karfiolrizst, sokszor csinálok, mert finom is meg ch-csökkentett élethez épp jó. (A kelkáposzta is!)
     
    BackOffice, Ribiszke, Katka54 és 6 más kedveli ezt.
  11. BackOffice

    BackOffice Fórum elő legendája

    Sziasztok!

    Ahogy (szerintem) sok más családnál, nálunk is vannak vicces, véletlen receptek, amik családi kedvenccé válnak.

    A tubusos csirke saját találmány. xD

    Mesélem a történetét.
    Amikor Budapestre költöztem, egy nagyon kedves barátnőm éppen akkor költözött el a párjához és egy időre rám bízta a kis lakását.
    Igazából csak a ruháit vitte el. A komplett konyhát ott hagyta nekem. Még a hűtőben is volt ez-az. Tojás, mustár, ilyesmi.
    Igen ám, de a zöldséges rekeszben találtam pár olyan dolgot, amit az én vidéki szakácsnő édesanyám sose használt.
    Fokhagymakrém, gulyáskrém, vöröshagymakrém és piros arany. Ez utóbbit ismertem csak, a többit csak a boltban láttam.

    Mivel én azt "hoztam otthonról", hogy ételt nem dobunk ki, nem akartam, hogy ezek a krémek megromoljanak és a kukában kössenek ki.
    Gondoltam egy merészet, egy kis tálkába kinyomtam a tartalmukat, jól összekevertem és csirkecombokat alaposan bekenegettem ezzel a keverékkel. A bőrük alatt, természetesen.
    Combok tepsibe, tepsi tetejére alufólia, tepsi a sütőbe, combokat puhára sütöttem, majd az alufóliát levéve, kicsit megpirítottam a bőrét.
    A(z akkor még csak) vőlegényemnek (később férjemnek) nagyon ízlett és kérdezte, hogy mi a neve ennek az ételnek. Én pedig zavaromban rávágtam, hogy tubusos csirke.

    Sok év eltelt már azóta. A gyerkőceimmel sokat beszélgetek a régmúlt időkről. Többek között az étkezéssel kapcsolatos vidám történetek is állandóan előkerülnek. Így került szóba a tubusos csirke. Óhhhh, a lányom teljesen odavolt ezért a kajáért. Újra kellett kreálnom, immáron a nagy gyerekeimnek. A siker nem maradt el.

    A csirkecombos receptet a lányommal továbbfejlesztettük egy kicsit. Áthangszereltük csirkemellre.
    Csirkemellet csíkokra vágunk, ha kell, klopfoljuk is. A csíkokat megkenegetjünk a fent említett szósszal. (Ja, ma már csak 3 alkotóeleme van: fokhagymakrém, gulyáskrém és piros arany). Minden megkent csirkemell csíkot baconbe tekerünk és ezeket a tekercseket szorosan belerakosgatjuk egy kisebb tepsibe. Alufólia alatt, sütőben készre sütjük.
    Igen ám, de ez elég száraz étel lenne így. Ezért készítek hozzá egy paprikás szószt. Semmi extrára ne gondoljatok: klasszikus pörköltalap tejföllel. Amikor készen vannak a csirkemell tekercsek, akkor beleteszem ebbe a paprikás-tejfölös szószba, sőt még a tepsibe kisült szaftot is beleöntöm. Így lesz egy ízletes, szaftos, "kellően magyaros" étek belőle, ami akár nokedlivel, akár rizzsel, de még tésztával is nagyon finom.

    Ma az egyszerűbb, csirkecombos változat készül, krumplipüré körettel.
     
    strawberry49, BriGitta75, Ribiszke és 9 más kedveli ezt.
  12. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    Zsuzsi, ez nagyon tetszik. Én még mézet és mustárt és gyömbért is rakok hozzá, fantasztikus lesz. Köszi, mentettem. ;)
     
    Katka54 és Kuzdern kedveli ezt.
  13. BackOffice

    BackOffice Fórum elő legendája

    Sziasztok!

    Beko topikban téma volt a bejgli. Én tortaként sütöm. Hozom a receptjét.

    Bejglitorta Beko módra

    A legelső karácsonyi Stahl magazinban (2009) olvastam az alapreceptet és az ötletet. Persze, nálunk ez is másképp készül.
    Te jó ég, már több, mint 10 éve sütöm? 8)

    Azzal indítok, hogy egyből dupla mennyiséget gyúrok le. A begyúrt tészta folpackba csomagolva a hűtőben pár napig vígan éldegél. Kicsit lazábbra kell csomagolni, mert a hűtőben is kel tovább.

    Írom az alapmennyiséget. (Ezt szoktam duplázni)
    Tésztához:
    25 dkg finomliszt
    3/4 dl tejföl
    1/2 csomag szárított élesztő (értelemszerűen abból kell fél csomag, amelyikre fél kg liszt mennyiség van ráírva)
    5 dkg porcukor
    csipet só
    12,5 dkg hideg vaj
    1 tojás

    +1 tojás majd a lekenéshez

    A tésztát a fent felsorolt hozzávalókból előző este begyúrom és hűtőbe teszem. Ezzel szerintem semmi macera nincs. Én ezt kézzel, gyúródeszkán csinálom.

    Ahogy írtam, lazán csomagolom folpackba, hogy tudjon kelni egy kicsit.

    Másnap, mielőtt nekiállok a töltésnek/sütésnek, szobahőmérsékleten hagyom kicsit átmelegedni a tésztát. Ez idő alatt szoktam elkészíteni a 4-féle tölteléket. Klasszikusok mind: máktöltelék, diótöltelék, almás pite töltelék és egyszerű, boltban kapható magozott meggybefőtt jól lecsöpögtetve.
    Ezeket hadd ne részletezzem, mert ezeket szemmértékkel és kóstolással csinálom.

    A tésztát 3 részre vágom. Az egyik kicsit legyen nagyobb, mint a többi. 3 kerek lapot nyújtok. Kivajazott, vagy sütőpapírral kibélelt piteformába teszem a legnagyobb tészta darabot. Fontos, hogy a széle kicsit túllógjon a forma peremén. Nálunk az alsó réteg töltelék úgy néz ki, hogy a forma felébe dió-, a másik felébe máktölteléket teszek.
    Rákerül a második réteg tészta és fordítok a formán 90 fokot. A felső réteg egyik fele magozott, alaposan lecsöpögtetett meggybefőtt, a másik fele pedig almatöltelék (amit egy klasszikus almáspitébe teszünk.) Hogy ne ázzon el a középső tésztaréteg a gyümölcsök levétől, nagyon ki kell nyomkodni az alma és a meggy levét is. Uram bocsá', meg lehet szórni egy pici búzadarával is a tésztát, mielőtt rátesszük a gyümölcsös réteget.
    Ennek a tetejére kerül a harmadik tésztaréteg. A szélét igyekszem szépen és pontosan "lezárni". Azaz elrendezgetem a túllógó szélét.

    És nekem a következő lépésekhez kell türelem és stopper óra. :)
    A plusz tojást kettéválasztom. A sárgájával szépen átkenem a tészta tetejét. Ezt 30 percnyi pihentetés követ.
    Most következik a tojásfehérjés átkenés. Újabb 30 perc pihenés. Ez idő alatt előmelegítem a sütőt 190 fokra.
    A torta tetejét meg kell szurkálni villával, mielőtt a sütőbe tesszük.
    15 percig sütöm 190 fokon, utána leveszem a hőt 175-re és készre sütöm. Kb. 40 perc sütés elég neki, de minden sütő más. Oda kell figyelni rá.

    A recept is azt írja és én is azt tapasztaltam, hogy másnap az igazi. Összeérnek az ízek.
    Tehát négyféle "bejgli" lesz belőle, attól függően, honnan vágom a szeletet: almás-mákos, almás-diós, meggyes-mákos, meggyes-diós.

    Azért csinálok én mindig dupla adag tésztát, mert nálunk az első torta olyan gyorsan elfogy, mintha nem is lett volna. Vagy, ami még gyakoribb, az egyik adagból szinte mindig ajándék lesz.

    Találtam 3 képet a telefonomban. Sajnos olyat nem találtam, ahol látszik egy szelet. (Szerintem ez is ajándéknak készült, azért nincs róla több kép.) Pedig tudom, hogy olyan is készült már az évek során több is.

    Alsó réteg:
    upload_2020-10-2_18-19-33.png

    Második réteg. Jól látszik, hogy fordítok rajta 90 fokot.
    upload_2020-10-2_18-20-26.png

    Így néz ki, amikor készen van:
    upload_2020-10-2_18-21-0.png
     
  14. BackOffice

    BackOffice Fórum elő legendája

    Megint én.
    Nem akarom sütireceptekkel szétoffolni Beko topikot.

    Panda kalácsról >>ITT<< vannak képek.

    Ha valaki beírja a gugliba azt, hogy Panda kalács, akkor arra a találatra kattintson, ami a "Főzök-sütök-mosogatok" blogra visz.

    Az a hölgy az Erdélyi Konyha magazin rendszeres szerkesztője (volt).

    Ott a pontos recept és a készítés lépései is. Tényleg nem nagy ügy.

    Hátha valamelyik nagymamának kedve szottyan ilyennel meglepi az unokáját.
     
    BriGitta75, Fatther, Katka54 és 5 más kedveli ezt.
  15. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    Nálam tényleg csak ajándék lehet, mert nem ehetek belőle. Nagyon tetszik, ki is másoltam. :inlove:
     
    Fatther kedveli ezt.
  16. Wolf[Black]

    Wolf[Black] Fórum admirálisa

    Szia!
    A sütőben milyen módban érdemes sütni? Légkeverésesben?
    Holnap nekiállok.
     
    Katka54 kedveli ezt.
  17. mimi

    mimi Fórum elő legendája

    Sziasztok!!
    Ma valamit nagyon kellett sütnöm, mert a végén elfelejtek mindent. Mióta törődnöm kell a ch-mennyiséggel (is), a nasi nehéz dolog. A bolti amit szabad, baromi drága, tehát böngésztem a neten.
    Ma megsütöttem egy régebben megtalált sütit, elhoztam nektek, hátha valakit érdekel:
    (Ilyen fura dolgokat kellett megismernem, megtanulnom:... negyedannyi ....nohiszen. :D)
    Meggyes-túrós sütemény
    Hozzávalók 30×30 cm-es tepsihez.
    50 dkg túró
    6 tojás
    30 dkg tejföl
    10 dkg barnarizs-liszt
    3 dkg 1:4 négyszeres erősségű édesítőszer
    1 biocitrom reszelt héja
    10 dkg vaj
    1 csomag sütőpor (12 g)
    továbbá:
    15 dkg meggy (tisztítva, kimagozva mérve, én kicsivel többet raktam)
    A vajat kikeverjük az édesítőszerrel, a citromhéjjal, a tejföllel, a túróval, a tojással, majd hozzáforgatjuk a sütőporral elkevert rizslisztet. A sütőpapírral bélelt sütőtálba öntjük, megszórjuk a meggyel, és 180 fokon kb. 35 perc alatt készre sütjük. (Tűpróba!) Kihűlve, felszeletelve tálaljuk.
    Tipp: Az egész sütemény 75 g lassú és 18 g gyors szénhidrátot, összesen 93 g szénhidrátot tartalmaz. 36 szeletre vágva szeletenként 3 g szénhidrátot tartalmaz.

    Fél adagot sütöttem, nehogy túlságosan finom legyen. ;) És igen, nagyon finom lett.
     
    -ágianyu33-, Fatther és Kuzdern kedveli ezt.
  18. BackOffice

    BackOffice Fórum elő legendája

    Szia!
    Én nem légkeverésesben sütöm. Csak alsó-felső sütésben. A régi gázsütőmben (ahol csak alul volt láng), ott is simán megsült.
     
    -ágianyu33-, Fatther és Wolf[Black] kedveli ezt.
  19. Ribiszke

    Ribiszke Fórum ezredese

    Szia,
    finom lehet a bejglitorta. :p A flódni jut róla eszembe, amit néha karácsonykor sütünk bejgli helyett, csak ott nem meggy van, hanem szilvalekvár és minden töltelék végigér a tészták között. :p:)

    Stahlról jutott eszembe, a Stahl kiadó adta ki a Ház a Tatin utcában c. könyvet, amiben a történet mellett receptek is vannak, az egyik ez a "könnyű kis franciás" fogás, a dordogne-i krumplis lepény (La Galette de Pomme de Terre Dordogne :) )

    kb. 1 kg krumpli
    kb. 2 kanál zsír (disznó, liba, kacsa, amelyiket szeretjük)
    0-6 gerezd fokhagyma ízlés szerint (nélküle is finom)
    1 csokor petrezselyem
    só, bors

    A fokhagymát és a petrezselymet finomra vágjuk és a fele zsírral jól összekeverjük, félretesszük.
    A krumplit meghámozzuk és uborkagyalun nagyon vékonyra szeleteljük.
    A zsír másik felét egy mély teflonserpenyőben felolvasztjuk, beletesszük a krumpli egyötödét, kicsit megsózzuk-borsozzuk, kevergetve 2 percig sütjük.
    Beletesszük a második egyötöd krumplit, kicsit megsózzuk, megborsozzuk, megint 2 percig kevergetve sütjük.
    Így haladunk a harmadik és negyedik egyötöddel is.
    Utána beletesszük az utolsó egyötöd krumplit, megint sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a fokhagymás-petrezselymes zsírt, jól elkeverjük, hogy mindenhova jusson a fűszernövényekből, mérsékeljük a tüzet és 15 percig sütjük, nem nyúlunk hozzá. Ezalatt szép pirosra sül az alja.
    Ekkor megfordítjuk (egy tálat vagy fém fedőt ráteszünk, ráfordítjuk és visszacsúsztatjuk a serpenyőbe) és a másik oldalát is 15 perc alatt pirosra sütjük.
    Aztán egy tálra borítjuk. Sült húshoz köretnek vagy önállóan friss salátával is finom.
    A lepcsánkához/tócsnihoz hasonlít az íze, csak kicsit más az állaga és sokkal könnyebb a krumplit legyalulni, mint lereszelni. :)
     
    Samborg, Gio, BackOffice és 3 más kedveli ezt.
  20. BackOffice

    BackOffice Fórum elő legendája

    Sziasztok!

    Több helyen olvasom, hogy sok háziasszony főz egyszerre "többfelé".
    Én ezt nagyon díjazom. Úgy érzem, hogy az is fontos, hogy vigyázzunk egyes családtagok diétájára, de szerintem az is fontos, hogy ne kelljen olyat enni senkinek a családban, amit nem szeret.

    Pénteken "feldobtam" egy fazék nyaklevest a náthás fiam kedvéért. Nagyon díjazta.
    Amikor szép pulykanyakat látok a piacon, tartaléknak teszek a mélyhűtőbe. Olyan kiadós lesz a leves a rengeteg hússal, hogy egy laktató vacsorának is elmegy. Maradt még belőle tegnapra is.

    Nagy kedvenc nálunk a 40másodperces hús. Egyszer lemértük a fiammal, hogy ennyi idő volt az előkészítése.
    Szeletelt sertéshúst teszünk egymás mellé a tepsibe. Ez lehet karaj, tarja, comb.
    Kell két darab sütőkolbász, aminek a masszáját (a bélből kinyomva) elsimítjuk a húsokon. Fólia rá és mehet a sütőbe.
    Se olaj nem kell alá, se semmiféle fűszer, mert a hús a sütőkolbász szaftjában, annak fűszereivel sül puhára.
    Azt hiszem ez az ötlet is valami régi újságból volt.
    Ma hajnalban a lányom kedvéért csináltam füstölt sajt-krémlevest. Nem mintha a fiam nem szeretné, sőt....:D
    Ez egy régi klasszikus nálunk és eddig sikert aratott, bárki megkóstolta (feltéve, ha az illető egyébként szereti a füstölt sajtot).

    Kb. 20 éve olvastam egy Magyar Konyhában a receptet Frank Júliától.
    Kevés olajon megfuttatok egy kis lisztet, felöntöm vízzel, bele egy erőleveskocka.
    Forrás után sok reszelt Karaván sajtot teszek bele. FONTOS! Semmi más füstölt sajt nem jó hozzá, csak a Karaván, mert a többi füstölt sajt nyúlik, vagy egy tömbbe összeragad.
    Ha felforrt a sajtos leves, akkor tejfölt keverek még bele és ezzel is felforralom. Csak só, bors és szerecsendió a fűszere.

    A "többfelé főzök" ma nálam is megvalósult.
    Alap: olaj, hagyma, csirkemell apró kockákra vágva, zúzott fokhagyma és tejszín.
    Kettészedtem a husit, egyik felébe mélyhűtött parajpüré, a másik felébe kukorica került. És készült spenótos-kukoricás is, mert én mindkettőt szeretem.
    Másik fazékban főztem egy zacskónyi tésztát. Belekevertem a kétféle raguba és 1-1 tűzálló tálba szedtem. Sajt a tetejükre és sütőben átsütöttem. Ki mit szeret, abból eszik.

    Olvastam valamelyik topikban a sült túrógombócot.
    Erről jutott eszembe, hogy én fordítva csinálom a túrógombócot, mint a klasszikus.
    Egy liter tejből főzök egy sűrű tejbegrízt cukorral, vaníliás cukorral és még forrón belekeverek fél kg tehéntúrót.
    Amikor először csináltam, élőben közvetítettem az eseményt Wellwisher kollégámnak és röhögve állapítottam meg, hogy csináltam egy nagyon finom túrógombóc krémet. :D
    Persze, ha kivártam volna, amíg kihűl, akkor rájöttem volna, hogy korai volt a megállapításom. Ugyanis hidegen nagyszerű gombóc massza lesz belőle. Nagy sikere van nálunk és tényleg gyorsan és bombabiztosan jó lesz. Nem esik szét, nem marad nyers benne a dara, nem lesz kemény stb.
     
    BriGitta75, zsani_apja, Ribiszke és 3 más kedveli ezt.
Téma állapota:
Nem lehet további válaszokat küldeni.